Fortfarande dyker det upp nya konsertdatum under fortsättningen av U2:s 360°-turné senare i år. Nu senast annonserade den officiella sidan U2.com att bandet kommer att spela i Zürich den 11 september. Förhandsförsäljningen av biljetter till U2.coms betalande medlemmar pågår för fullt och på torsdag den 28 janauri släpps de resterande till allmänheten.
Samtidigt säger bandets manager Paul McGuinness i en intervju till chilenska El Mercurio att U2 inte kommer att spela i Sydamerika under 2010. Anledningen sägs vara kostnaden på US$ 3 miljoner per dag då turnén är ute på vägarna. Dock är det inte uteslutet att man bestämmer sig för att fortsätta 360°-turnén under 2011 och att man då kommer att överväga att spela även i Sydamerika.
I samma intervju säger McGuinness också att U2 troligen inte kommer att släppa sitt nya album Songs of Ascent förrän 360°-turnén är avslutad, men om det betyder 2010 eller 2011 framgår inte. Däremot kommer bandet ”ganska snart” att bestämma sig för om man vill medverka till ett U2 Rock Band TV-spel.
Källor: U2.com, El Mercurio