Hoppa till innehåll
Startsidan » Diskografin » The Best of 1990-2000

The Best of 1990-2000

Omslag, ”Best of 1990-2000”, 2002 (foto: u2.com)

Så tycker recensenten

Det var upplagt för ännu en fläckfri samling, men på något underligt vis lyckas ändå U2 missa straffsparken.

I mina ögon är det en smärre skandal att irländarna valde bort ”Who’s Gonna Ride Your Wild Horses”, ”The Fly” och framför allt ”Walk On” (en av deras största stunder), till förmån för låtarna på det konstnärliga misslyckandet från 1993: ”Zooropa”.
Dessutom bjuds vi på fyra tämligen ointressanta remixar av gamla låtar, däribland ”Discotheque” och ”Gone”.

Självklart är det få band som kommer upp till samma höga standard som U2, det mesta av dagens musik förbleknar i skuggan av låtar som ”One”, ”Beautiful Day” och ”Mysterious Ways”, men samlingen kunde tveklöst ha blivit mycket bättre. Ändå går det inte låta bli att bli imponerad av de två nya låtarna, ”Electrical Storm” och ”The Hands That Built America”, som med all rätt platsar på denna välmatade sammanfattning av bandets 1990-tal.

För de inbitna U2-fansen är också extra-cd:n med b-sidor, som medföljer den limiterade utgåvan, intressant – även om också den har skönhetsfläckar. Jag hade föredragit att få ”Lady With the Spinning Head” i sin originalversion, och inte i form av en remix. Dessutom kan jag för mitt liv inte begripa varför kvartetten valt bort ”Slow dancing”, deras starkaste b-spår så här långt i karriären. Många frågetecken, men som helhet är ”The Best Of 1990–2000” ändå ett måste för alla som ännu inte upptäckt U2.

Standout tracks: –
Olov för u2.se

Spår

  1. Even Better Than The Real Thing
  2. Mysterious Ways (Best of 1990-2000 Edit)
  3. Beautiful Day
  4. Electrical Storm (William Orbit Mix)
  5. One
  6. Miss Sarajevo
  7. Stay (Faraway, So Close!)
  8. Stuck In A Moment You Can’t Get Out Of
  9. Gone (New Mix)
  10. Until The End Of The World
  11. The Hands That Built America
  12. Discotheque (New Mix)
  13. Hold Me, Thrill Me, Kiss Me, Kill Me
  14. Staring At The Sun (New Mix)
  15. Numb (New Mix)
  16. The First Time
  17. Lady With The Spinning Head (Extended Dance Mix)
  18. Dirty Day (Junk Day Remix)
  19. Summer Rain
  20. Electrical Storm (Band version)
  21. North And South Of The River
  22. Your Blue Room
  23. Happiness Is A Warm Gun (The Gun Remix)
  24. Salomé (Zooromancer Remix)
  25. Even Better Than The Real Thing (Perfecto)
  26. Numb (Gimme Some More Dignity Mix)
  27. Mysterious Ways (Solar Plexus Club Mix)
  28. If God Will Send His Angels (The Grand Jury Mix)
  29. Lemon (Oakenfold Jeep Mix)
  30. Discotheque (Hexadecimal Mix)

Utgivningsdatum

4 november 2002

Skivbolag

Island Records

Producenter

Brian Eno, Daniel Lanois, Steve Lillywhite m.fl.

Inspelad